Realizacje

cells

Pokrowce ochronne EVO_dust - obróbka mechaniczna


KLIENT:

Nasz klient zajmuje się produkcją elementów do układów wydechowych większości produkowanych w Europie marek samochodowych. Firma wytwarza również inne wyroby rurowe mające zastosowanie w przemyśle meblowym, medycznym i budownictwie. Firma oferuje także usługi cięcia, gięcia, perforowania i kształtowania rur. Ważną pozycją w jej działalności jest obróbka mechaniczna i produkcja komponentów z aluminium, żeliwa szarego, żeliwa sferoidalnego, stali i innych materiałów.


Aplikacja:

GRATOWANIE jest procesem mającym na celu usunięcie ostrych krawędzi z powierzchni metali i tworzyw sztucznych. Są to głównie pozostałości i nierówności po uprzednich operacjach kształtujących materiał: odlewaniu, obróbce skrawaniem, obróbce plastycznej. Celem gratowania jest wykończenie i uzdatnienie elementów do wykorzystania w przemyśle maszynowym, a także poprawienie estetyki produktu. Efekt taki można przykładowo uzyskać poprzez nabłyszczenie powierzchni metalowych elementów takich jak felgi samochodowe. Maszyny w których przeprowadzamy jest ten proces nazywamy gratownicami.

MCS_0105a


GRATOWANIE ELEMENTÓW ALUMINIOWYCH

W firmie, dla której wykonaliśmy pokrowiec ochronny EVO_dust, w skład linii odpowiadającej za obróbkę detali aluminiowych wchodzi maszyna gratująca obsługiwana przez robota przemysłowego. W tym przypadku gratowanie realizowane jest za pomocą specjalnej szczotki. Podstawą maszyny gratującej jest robot wyposażony w silnik pneumatyczny ze szczotką, który szlifuje powierzchnię detalu, tępiąc ostre krawędzie i nierówności.
Gratowanie elementu przebiega w dwóch etapach. Najpierw gratowana jest powierzchnia górna i boczna detalu, następnie przedmiot jest obracany i gratowane są pozostałe boki detalu. Szczotki wykorzystywane do gratowania mogą być wykonane z różnych materiałów, np: drut stalowy, nylon, polipropylen, które dodatkowo nasączane są ziarnem ściernym, dla osiągnięcia żądanego efektu.
Podczas usuwania materiału za pomocą szczotek powstają duże ilości drobnego pyłu aluminium, zanieczyszczonego ścierniwem oraz fragmentami szczotki. Dodatkowo powstały pył jest wzbudzany przez obracającą się z dużą prędkością szczotkę, przez co osadza się na różnych elementach maszyny, w tym na newralgicznych miejscach robota czy jego serwomechanizmach.

Rozwiązaniem powstałego problemu jest pokrowiec ochronny EVOTEC, który ma za zadanie ochronę przed osadzaniem i wnikaniem drobnoziarnistych pyłów w elementy ruchome maszyny, chroniąc przed uszkodzeniem uszczelnień i przekładni. Antyelektrostatyczna powierzchnia materiału fartucha zapobiega gromadzeniu zanieczyszczeń na powierzchni, i powstawaniu ładunku elektrostatycznego, który jest szczególnie niebezpieczny przy pyłach wybuchowych.

 02. EVO_dust - obróbka strumieniowo-ścierna


KLIENT:

Producent kompresorów do klimatyzacji samochodowych.
Spółka zajmuje się realizowaniem procesów produkcyjnych obejmujących: produkcję korpusów metodą wysokociśnieniowego odlewania aluminium, obróbkę mechaniczną aluminiowych odlewów i tłoków oraz montaż kompletnych kompresorów.


Obróbka strumieniowo-ścierna

Obróbka strumieniowo-ścierna to proces mechanicznej obróbki powierzchni materiału. Polega na stopniowym usuwaniu nadmiaru materiału z wykorzystaniem narzędzi skrawających w postaci luźnych ziaren ściernych.

02.01.01S


APLIKACJA:

W skład linii do oczyszczania elementów aluminiowych wchodzi komora do obróbki ściernej oraz myjnia węglowodorowa, obsługiwana przez trzy roboty YASKAWA MOTOMAN. Pierwszy Robot (Motoman MH12) pobiera części z pola odkładczego i umieszcza je w urządzeniu do obróbki strumieniowo-ściernej, gdzie następuje wstępne przygotowanie i czyszczenie powierzchni. Materiałem wykorzystanym śrutowania to drobnoziarnisty korund. Po zakończonym procesie śrutowania drugi robot (Motoman MH12) odbiera detale ze śrutownicy i odkłada je na paletkę umieszczoną na systemie transportowym myjni. Tam detale oczyszczane są z pozostałości śrutu oraz innych zanieczyszczeń.
W strefie pracy robotów występuje wysokie zapylenie pyłem korundowym, który ma szkodliwy wpływ na mechanizmy robota oraz elementy chwytaka, przyczyniając się do nadmiernego zużycia tych elementów, dlatego też roboty wyposażono w pyłoszczelne fartuchy ochronne z linii EVO_dust, zapobiegający wnikaniu proszku korundowego w elementy maszyny. Wytrzymały, szczelny pokrowiec doskonale chroni robota przed uszkodzeniem zapewniając przy tym swobodny, nieograniczony zakres ruchu.


Kolejna APLIKACJA:

02.06.01S

Zadaniem robota jest obróbka mechaniczna odlewów aluminiowych, w technologii strumieniowo-ściernej. Śrutowanie jest wstępnym procesem przygotowania powierzchni detali do nanoszenia powłok teflonowych. Obróbka ta odbywa się w komorze maszyny do śrutowania. Do tego procesu wykorzystywany jest robot FANUC M20ia-35m. Pobiera on aluminiowe detale w kształcie walców ze stanowiska depaletyzacji i umieszcza je w komorze roboczej maszyny do śrutowania. Po zakończonym procesie robot rozładowuje detale z komory ściernej.
Współpraca robota z maszyną do śrutowania oraz konstrukcja komory roboczej urządzenia powoduje że jest on narażony na działanie ścierniwa – bardzo drobnego proszku korundowego. Ścierniwo ze względu na wielkość ziaren wnika w elementy chwytaka oraz mechanizmy robota, przyśpieszając znacząco ich zużycie.
W celu ograniczenia oddziaływania ścierniwa na mechanizmy robota, wykorzystano pyłoszczelny fartuch ochronny EVO_dust zapobiegający wnikaniu proszku korundowego w elementy maszyny. Wytrzymały, szczelny pokrowiec doskonale chroni robota przed uszkodzeniem zapewniając przy tym swobodny, nieograniczony zakres ruchu.

 03. EVO_lack - MITSUBISHI RV-7FLM


KLIENT:

Producent wyrobów dedykowanych dla branży motoryzacyjnej. W ofercie znajdują się elementy: zawieszenia, silnika, nadwozia oraz układu wydechowego, a także poliuretanowe osłony i pokrywy silnika. Dostarczane do ponad 50 zakładów, lokowanych w 19 krajach, na 5 kontynentach, montowane w samochodach marek: Toyota, Honda, Suzuki, Nissan, Renault, Volkswagen, Audi, Porsche, BMW.


Opis realizacji

Robot Mitsubishi RV-7FLM jest odpowiedzialny za transport obrabianych elementów z prasy do kabiny lakierniczej, w której odbywa się proces lakierowania. Po zakończeniu procesu detal wyjmowany jest z komory lakierniczej, następnie umieszczany jest na podajniku, który trafia do suszarki. Po wyjęciu detalu z komory lakierniczej cykl się powtarza. Zastosowany w tym przypadku pokrowiec ochronny EVO_lack chroni pracującego robota przed zanieczyszczeniami i pyłem lakierniczym. Specjalna konstrukcja pokrowca pozwala na wprowadzenie przewodów zasilających i czujników dołączanych do robota. Montaż na robocie nie wymaga odłączania przewodów. Materiał z jakiego wykonano pokrowiec ochronny jest w pełni antyelektrostatyczny, nie gromadzi ładunków, nie elektryzuje się, nie przyciąga zanieczyszczeń.

03.02.01T

 

Detale z prasy przenoszone są do kabiny lakierniczej, gdzie odbywa się proces lakierowania. W kabinie lakierniczej zamontowany jest pistolet lakierniczy. Podczas lakierowania detal obraca się ze stałą prędkością o kąt 360′, dzięki czemu z każdej strony nanoszona jest warstwa farby wodorozcieńczalnej. Po zakończeniu procesu lakierowania detal wyjmowany jest z komory lakierniczej, następnie umieszczany jest na podajniku, który trafia do suszaki. Po wyjęciu detalu z komory lakierniczej cykl się powtarza.

 

Pokrowiec ochronny EVO_lack chroni robot przed  zanieczyszczeniami i pyłem lakierniczym, specjalna konstrukcja pokrowca pozwala na wprowadzenie przewodów zasilających i czujników dołączanych robota. Montaż na robocie nie wymaga odłączania przewodów. Materiał z jakiego wykonano pokrowiec ochronny jest w pełni antyelektrostatyczny, nie gromadzi ładunków, nie elektryzuje się, nie przyciąga zanieczyszczeń. Jest w pełni sprawdzony i bezpieczny do użycia w strefach o podwyższony zagrożeniu wybuchem.04. EVO_dust - UR 10


Klient:

Międzynarodowa grupa wyspecjalizowana w projektowaniu, wytwarzaniu i sprzedaży części i systemów samochodowych, znajdująca się w czołówce największych producentów samochodowych części zamiennych.


APLIKACJA:

OBRÓBKA MECHANICZNA – ROBOT UR-10. W linii produkcyjnej robot UR-10 współpracuje z maszyną CNC, która obrabia i formuje kołnierz rurki aluminiowej. Głównym zadaniem robota jest załadunek elementów aluminiowych oraz rozładunek gotowych form. Podczas tego procesu używane jest chłodziwo, co powoduje że w strefie pracy robota unosi się mgła olejowa, która ma szkodliwy wpływ na mechanizmy robota.

04.01V

Robot odpowiadający za transport elementów z maszyny CNC został wyposażony w pokrowiec ochronny EVOdust. Materiał, z którego został wykonany pokrowiec jest hydrofobowy i oleofobowy, dzięki czemu może być stosowany w aplikacjach wymagających ochrony przed działaniem rozpylonej cieczy czy chłodziwa. Wytrzymały, szczelny pokrowiec doskonale chroni robota zapewniając przy tym swobodny, nieograniczony zakres ruchu.

 05. EVO_mold - FANUC R-1000IA


KLIENT:

Jeden z największych producentów samochodów na świecie posiadający własną kuźnię i odlewnie. Podzespoły wytwarzane przez fabrykę powstają w niemal pełnym procesie produkcyjnym, ze stalowych prętów i ciekłego aluminium aż po gotowy produkt.

Proces produkcyjny obejmuje silniki i manualne skrzynie biegów.


APLIKACJA:

Wytwarzane elementy  powstają z metalowych prętów, które nagrzewane są do temperatury 1200°C w piecach indukcyjnych, a potem pod naciskiem wstępnie formowane na prasach. Zarówno do załadunku jak i rozładunku elementów z pieców wykorzystano roboty przemysłowe. Za pomocą specjalnie zaprojektowanego chwytaka, robot pobiera rozgrzany detal i umieszcza go w prasie, gdzie jest wstępnie formowany.

05.02T 05.01T

 

Robot FANUC odpowiadający za transport elementów z pieca indukcyjnego do prasy został wyposażony w pokrowiec ochronny EVO_mold. Pokrowiec został wykonany ze specjalnego, warstwowego materiału, który z jednej strony stanowi doskonałą barierę cieplną (współczynnik odbicia promieniowania cieplnego ok. 97%), a z drugiej strony, dzięki warstwie wykonanej z tkaniny aramidowej zapewnia odpowiednią trwałość i wytrzymałość mechaniczną. Pokrowiec ochronny składa się z 3 elementów
i chroni całego robota oraz dodatkowo część chwytaka.06. EVO_mold - osłona chwytaka


Aplikacja:

Międzynarodowy lider w projektowaniu i produkcji komponentów i systemów high-tech dla przemysłu motoryzacyjnego. W Polsce posiada 5 zakładów produkcyjnych obejmujących produkcję elementów lamp i reflektorów do samochodów, komponentów do zespołów wydechowych, amortyzatorów, zderzaków, desek rozdzielczych oraz elementów wyposażenia zewnętrznego i wewnętrznego.

indeks (2)

 

Osłona EVO_mold jest stosowana jako ochrona chwytaka Robota ABB transportującego rozgrzane elementy układu wydechowego samochodu po obróbce do wanny hartowniczej. Pokrowiec ochronny EVO_mold zapobiega nagrzewaniu się urządzenia oraz przewodów zasilających, które podczas zbliżania do pieców mogą ulec stopieniu. Materiał pokrowca posiada wysokie właściwości refleksyjne, dzięki czemu jest  stanie odbić do 90% promieniowania cieplnego. Dodatkowo tkanina jest paroszczelna, chroni urządzenie przed działaniem oparów, cieczy oraz odpryskami olejów.07. EVO_pure - osłona maszyny znakującej


Aplikacja:

Osłona EVO_pure została stworzona w celu zabezpieczenia maszyny znakującej produkty ze stali, aluminium, ceramiki i szkła oraz jej przewody zasilające przed wnikaniem wiórów i cieczy. Osłona została wykonana z tkaniny wysoce odpornej na przecięcia i działanie czynników abrazyjnych. Tkanina jest dodatkowo impregnowana elastycznym tworzywem polimerowym, nadającym właściwości oleo i hydrofobowe. Zarówno tkanina, jak i powłoka, są odporne na działanie czynników termicznych do 250°C oraz są całkowicie niepalne.

IMG_4265 (2)08. EVO_spark - zgrzewanie części metalowych za pomocą kleszczy zgrzewalniczych


Klient:

Zakłady produkcyjne zajmujące się obróbką plastyczną blach i aluminium oraz montażem gotowych podzespołów dla światowego rynku automotive.

1


Aplikacja:

Często na specjalnych stanowiskach w celach spawalniczych występują roboty, które mają za zadanie łączenie części metalowych. Czynność ta odbywa się za pomocą  kleszczy, które są narażone na zanieczyszczenia sadzą powstałą w procesie produkcji. Dodatkowym czynnikiem szkodliwym dla pracy urządzenia jest wysoka temperatura dochodząca do 250°C, która może uszkodzić zarówno sam mechanizm kleszczy jaki i zamocowane do nich elementy, takie jak peszle czy przewody. Pokrowce ochronne EVO_mold wykonywane są z specjalnie dobranego materiału z włókien aramidowych, pokrytego metalizowanym silikonem. Tkanina posiada wysoką odporność na odpryski gorących cząsteczek metali oraz odprysków spawalniczych. Dzięki powłoce silikonowej materiał dodatkowo odporny jest na zanieczyszczenia w postaci pyłów, odprysków cieczy, substancji oleistych i smarów. Dodatkowym atutem jest możliwość czyszczenia pokrowca.